Isparta’nın Aksu ilçesinde bir mağara …

Civ,
Civ Mağarası (Aksu ilçesi),

Isparta’nın Aksu ilçesinin doğusunda, Kızıldağın kuzeybatısında bulunan Çayır yaylasındadır.
Düden konumunda gelişmiş dikey bir mağara olup basamaklar halinde -240 m. derinliğe kadar inilebilmektedir.
Isparta’nın en derin mağarasıdır.

Isparta’nın diğer mağaraları;
Zindan Mağarası (Aksu İlçesi),
Göller Bölgesi Yöresindedir. Toplam Uzunluğu 760 m. olan mağara yatay ve yarı aktif bir mağaradır. Romalılardan bu yana bilinen ve kullanılan bir mağaradır. Mağara doğal ve arkeolojik SİT alanı olarak tescil edilmiştir.

İnönü Mağarası (Eğirdir İlçesi),
Sarıidris Köyünün 1.5 km. güneyindedir. Mağara yatay ve kuru olup, 227 m. uzunluktadır.

Erenler Mağarası (Aksu ilçesi),
Havutlu Köyü Erenler Tepesindedir. Uzunluğu 57 m. dir. Kuru bir mağaradır.

Kuz Mağarası (Sütcüler İlçesi),
Kesme Kasabası’nın güneybatısında, Asar Tepe yakınındadır. mümkündür. Toplam uzunluğu 224 m. Sıcak ve yarı kuru bir havaya sahiptir. Kuzmağarası, fosil bir mağaradır.

Ayı ini Mağarası (Yalvaç İlçesi),
Yalvaç’ın yaklaşık 15 km. kuzeydoğusunda bulunur. Ayıini Mağarası, Sultan Dağları’nın güney eteklerindedir. Nazilli Deresi’nin yukarı bölümünde yer alır. Mağara 407 m. uzunlukta, yatay olarak gelişmiş, fosil bir mağaradır. Soğuk ve yarı nemli bir havaya sahiptir.

Kadı Deliği Mağarası (Sütçüler ilçesi),
Çandır Köyü’nün 8 km. uzağındadır. Kartalbaşı Tepesi’nin kuzeyindedir. Uzunluğu 81 m.dir. Dar bir ağızdan dik bir inişle girilebilir.

Karataş Mağarası (Yenişarbademli ilçesi),
İlçenin batısındaki Pınargözü Mağarasının yakınında olup bağlantılı olduğu düşünülüyor. Düden konumunda olan ve fosil bir mağaradır. Derinliği -112 m.dir. Hava sirkülasyonu vardır.

Pınargözü Mağarası (Yenişarbademli İlçesi),
Yenişarbademli’nin 11 km. batısında yer almaktadır. Pınargözü Mağarası, 1991 yılında ulaşılan 12 km.lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun mağarasıdır.

Gümüş İni Mağarası (Aksu İlçesi),
Yayla Deresi civarındadır. Uzunluğu 201 m.dir. Mağaranın içi damlataş oluşumları, düdenler ve küçük havuzlarla süslüdür. Kuru bir mağaradır. Gerektiğinde sığınak olarak da kullanmaya elverişlidir.

Kapıkaya Mağarası (Merkez ilçe),
Güneyce Köyünün 3 km. güneyinde Kapıkaya Tepesindedir. Toplam uzunluğu 87 m.dir. Muhtemelen tarihi dönemlerde kullanılmıştır.

Güvercinlik Mağarası (Keçiborlu ilçesi),
Aydoğmuş Köyü Akdağ civarındadır. Kireç taşları içinde sarkıt, dikit ve sütunlarla mağara bölümlere ayrılmıştır. Uzunluğu 65 m.dir.

Peynir İni Mağarası (Senirkent ilçesi),
Garip Köyünün 4 km. güneydoğusundaki Obruk Taşı yamacındadır. Uzunluğu 6 m. dir. Kuyu şeklinde bir girişten sonra mağara yatay olarak bir kırık boyunca devam etmektedir. Ulaşım yürüyerek sağlanır. Dışarıya göre mağara ısısı çok düşük olup yöre halkı tarafından peynir deposu olarak kullanılmaktadır.

Taşkapı Mağarası (Sütçüler),

Şahne Mağarası (Çandır ilçesi),

Kuyukuyu Mağarası (Aksu ilçesi),
Dedegöl Dağında 1996 yılında keşfedildi. Toplam 832 metrelik derinliği ve 1231 m. uzunluğu ile dünyanın en derin mağaraları içindedir. (118. sırada)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.