Ankara’nın su ihtiyacını sağlayan barajlardan biri …

Akyar,
Akyar Barajı,

Ankara’da, Bulak Çayı üzerinde, içme suyu temini amacıyla 1996-2001 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.
Bu amaçla Eğrekkaya Barajı’ nın beslenmesi amacıyla yapılmıştır. Ankara’ nın 90 km. kuzeyinde, Kızılcahamam ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Ankara’nın su gereksinimini sağlayan barajlar;
Çamlıdere Barajı,
Ankara’nın Çamlıdere ilçesinin Bayındır Çayı üzerindedir. İçme suyu temini amacıyla 1976-1985 yılları arasında inşa edilmiştir. Ankara’ ya su temin eden en büyük baraj olup, şehrin kuzey batısındadır. İvedik Arıtma Tesislerine 60 km. uzaklıktadır. Barajın toplam su hacmi 1.220 milyon m³ dür. Ölü hacmi 150 milyon m³ ve baraj kret kotu 995 m. dir. Ankara’ ya su temin eden en büyük barajdır.


Çubuk II Barajı,

Ankara’da, Çubuk Çayı üzerinde, içme suyu temini amacı ile 1961-1964 yılları arasında inşa edilmiştir. Çubuk ilçesinin 5 km. kuzeyindedir. Toprak dolgu baraj tipi olup, gövde hacmi 1.1 milyon m³ dür. Akarsu yatağından yüksekliği 61 m. dir. Barajı Mendek, Kışla, Hacıkadın, Bağırcan, Çayır ve Kırkpınar dereleri beslemektedir. Çubuk II Barajından çekilen su, Pursaklar Arıtma Tesisinde arıtılır. Çubuk ilçesinin su ihtiyacı da bu barajdan karşılanır. 35 km. isale hattı ile Ankara’ya ulaştırılır.

Kesikköprü Barajı-Kızılırmak,
Kesikköprü Barajından her biri 128 km. uzunluğunda 3 ayrı boru hattı ile İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisine ulaşır. Kesikköprü Barajı, Ankara’nın Bala ilçesinde, Kızılırmak üzerinde, sulama ve enerji üretimi amacıyla 1959 – 1966 yılları arasında inşa edilmiştir.

Elmadağ – Kargali Yeraltı Barajı ,
Elmadağ ilçesinin su sorununu çözmek için Kargalı mevkinde inşa edilen yeraltı barajıdır. Elmadağ-Kargalı Yeraltı Barajı 2.5 milyon m³ kapasitelidir. Baraj kompleksi içerisinde entegre su arıtma sistemine sahiptir. En büyük kapasiteli yer altı barajı olan Elmadağ Kargalı Barajı, yerin 14 metre altında inşa edilmiştir. Elmadağ Kargalı Barajı’nın toplam kapasitesi 2,5 milyon m³ tür.

Kavşakkaya Barajı,
Kavşakkaya Barajı, Ankara’nın Çubuk ilçesine 30 km uzaklıktadır. Özlüce mahallesindedir. 2005-2007 yılları arasında, Ovaçayı üzerinde, içme suyu üretmek amacıyla inşa edilmiştir. Ankara-Kazan İlçesinin 25 km. kuzey doğsundadır.

Kurtboğazı Barajı,
1963- 1967 yıllarında yapılmıştır. Ankara’ nın kuzeyinde İvedik arıtma tesislerine 47 km. uzaklıktadır. Maksimum su hacmi 92 milyon m³. tür. Barajı Bahtılı, Mera, Kınık, Pazar, Uzunöz, Bostan, Kayıcık, Batak, İğmir, Kirazlı, Eneğim ve Karaboya dereleri beslemektedir. İvedik Arıtma Tesislerine, iki adet ø 2200 lük isale hattı ile su sağlamaktadır. Baraj hattının uzunluğu, 47 km. dir. Kurtboğazı Barajı, Kurtboğazı Çayı üzerindedir.

Eğrekkaya Barajı,
Eğrekkaya barajı, 1985-1992 yılları arasında yapılmıştır. Eğrekkaya Barajı, Ankara’ ya 70 km, Kızılcahamam’a 3 km uzaklıktadır. Hamam Çayı ve Salın Çay’larını depolamaktadır. Akyar barajından aktarılan su ile birleştirerek Ankara’nın su ihtiyacını karşılar. Çekerek ve Sey dereleri besler. Kurtboğazı Barajını beslemek amacıyla yapılmıştır. Ankara’ nın 75 km. kuzeyinde, Kızılcahamam’ a 3 km. uzaklıktadır. Baraj göl hacmi 112 milyon m³, ø 2200 lük isale hattı ile Kurtboğazı Barajı beslenmektedir.

Akyar Barajı,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.