Rusya’ ya özgü, alkollü bir içki …

Kvas,
Kvass,
Kbac,

Rusya’ ya özgü, alkollü bir içki.
Doğu Avrupa’da özellikle Rusya’da antik çağlarda da kullanılan bir içki.

Cinsel gücü de artırıcı etkisi olduğu söylenen, % 0.05-1.44 oranında alkol içeren, kvas, Rusların votkadan sonraki milli içeceğidir. Tadı birayı andırır

Kvas, Eski doğu slav dilinde maya, ekşi anlamına gelir.

Evde kvas yapımı;
Sühari denilen kurutulmuş esmer ya da normal çavdar ekmeğinin küçük küçük doğranır. Fırında kahverengi renkli olana kadar kurutulur. Kızartılan ekmek parçaları 3-4 saat kaynar suda bekletilir. Elde edilen şıra şeklindeki içecek süzülür. İçine şeker, meyve, frenk üzümü, nane eklenerek aromalandırılır. Daha sonra 10-12 saat bir beze sarılarak bekletilir. Yapımı esnasında hazırlanan bu karışıma maya kültürü ve Zakvaska denen mayalanma başlatıcısı katılır. Mayalanan içecek şişelere konulur. Her şişe içine 4-5 adet kuru üzüm konularak ağzı kapatılarak buzdolabına konulur. Üç gün sonra dillere destan her derde deva, şifa deposu, Litvanyacada gira denilen Kwas, kvass, kvas, Rusya’da komünist kola diye bilinen içecek elde edilir.

Rusya’da kvas genellikle yaz aylarında satılır ve çok sayıda hazır kvas markası vardır. Ostanskinski, Bratina, Nikola, Oçakovski ve Perşin bunlardan bazılarıdır. Ayrıca, yollarda ev yapımı kvas satan satıcılara da rastlamak mümkündür.

Boza, Kımız, Malta, Rivella, Toddy, Ibwatu, Kombucha düşük alkollü, mayalanmış Kvas benzeri az alkollü içeceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.