İlk atom çekirdeğini patlatan Alman kimyacı …

Otto Hahn,
D. 08 Mart 1879 Frankfurt am Main, Almanya İmparatorluğu
Ö.28 Temmuz 1968 Göttingen, Batı Almanya
Alman Kimyacı.

Radyokimya, Nükleer kimya alanında çalışmaları vardır.
Radyoaktivite alanında öncü çalışmalar yapmıştır.
İlk atom çekirdeğini patlattı.
1944 Nobel Kimya Ödülü’nün sahibidir.

Alman kimyacı, Otto Hahn, 8 Mart 1879 yılında Almanya’nın, Frankfurt am Main şehrinde dünyaya geldi. Marburg ve Münih şehirlerinde kimya yüksek eğitimini 1901 yılında tamamladı. Doktarasını aynı okulda yaparak, Marburg Üniversitesinde asistanlık yapmaya basladı. Çalışmalarını 1904-1906 yılları arasında Londra, Montreal (Kanada) ve Berlin’de yürüttü.
Berlin Kaiser Wilhelm Kimya Enstitüsü’ de ilk nükleer fisyonun gerçekleştirildi. Bu keşifle, Brüksel ‘deki uluslararası Radium-Standard-Kommision’a 1910 yılında üye oldu. Lise Meitner ile birlikte, 1918 yılında Protaktinyum (Pa) elementini buldu. 1944 yılında yaptığı çalışmalarla Nobel Kimya Ödülünü aldı.
Otto Hahn 89 yaşında Göttingen’de, 28 temmuz 1968 yılında vefat etti.

Atom çekirdeği nedir.
Atomun merkezinde yer alan, nötron ve protonlardan meydana gelen küçük ve yoğun bir çekirdektir. Bu atom çekirdeği Ernest Rutherford tarafından 1911 yılında keşfedildi. Atomun kütlesi bir çekirdek içerisinde olup proton ve nötronlar birbirlerine kuvvetle bağlanmıştır.

ATOM ÇEKİRDEĞİNİN PATLATILMASI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.