Aynı adlı kelebeğin neden olduğu bir domates hastalığı …

Tuta,
(Tuta Absoluta).
Bilimsel literatürde adı Tuta Absoluta olan zararlının, domates yapraklarına verdiği zarar. Bu nedenle domates yaprak galeri güvesi olarak da bilinir. Domateste verim ve kalite kaybına yol açar. Üründe kalite ve verim kaybına yol açan ”Tuta Absoluta” hastalığının insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmadığı bilinir. Tuta, Domates bitkilerinin kök hariç tüm kısımlarına zarar verir.

Tuta ismiyle anılan hastalık, kelebeklerin domateslerin üzerine konup larvalarını domatesin içine bırakması sonucu oluşan kurtların domates kızarmaya başlayınca gelişip domatesi çürütmesiyle oluşuyor. Domates bitkisinin tüm kısımlarıyla beslenen Tuta larvaları; üründe çok büyük zararlara sebep olmaktadır. Larvaları yapraklarda ve yeşil olgun meyvelerde büyük galeriler açarlar. Kelebek cinsinden olan Tuta absoluta zararlısı, %80-100 oranlarında ürün kaybına neden olabilmektedir. Zararlının esas konukçusu domates olup aynı zamanda patates, patlıcan ve biberde de zarar vermektedir.

Zararlı, domatesin yaprağına yumurtalarını bırakıyor. Bunlar galeriler açarak yaprağın kurumasına neden oluyor. Sadece yaprakla sınırlı kalmayan bu zararlı meyve yüzeyine, daha sonra da içerisine girebiliyor. Bunun yanı sıra domatesin gövdeyle birleştiği yerden girerek de tüm gövdeyi çürütebiliyor. Zararlı çok küçük bir böcek olup ve hızla üreyerek kısa sürede büyük alanlara yayılabilmektedir.
Tuta absoluta’nın önceden etkili olduğu bilinen kimyasal ilaçlara karşı duyarlılığı azalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.