“Glokom” da denilen ve körlüğe neden olabilen göz hastalığı…

Karasu,
Glokom,

Halk arasında “karasu” olarak da bilinen ve genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu (glokom), göz içinde yer alan göz içi sıvısının basıncının artması ve bu basıncın görme işlevini gerçekleştirmeye yardımcı sinirlere baskı yapıp zarar vermesiyle meydana gelir.

Glokom; yüksek göz tansiyonu veya görme sinirinin beslenmesini bozan damarsal bozuklukların neticesinde meydana gelen ve görme sinirinde kurumaya neden olan kronik, sinsi ve ilerleyici bir hastalıktır. Basınç gören bu sinirler yeteri kadar beslenemeyip görevini yerine getiremez ve bu nedenden dolayı görmede azalma nüks eder, hatta zamanla görmedeki bu azalma tam körlüğe bile sebebiyet verebilir.

Normalde gözde üretilen göz suyu (Aköz Humör) boşaltım kanalları olan trabeküler ağdan vücüt damarlarına karışır. İşte bu boşaltım kanallarında bir tıkanıklık olursa üretilen sıvı gözde birikerek göz tansiyonun yükselmesine neden olur. İlk başlarda her hangi bir belirti göstermeyen bu hastalık açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere yaygın iki çeşidi vardır. Göz tansiyonu, 40 yaşın üzerindeki her 40 kişinin birinde ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca yine 40 yaş üzeri her 20 kişinin birinde de daha ileri yaşlarda kalıcı körlüğe neden olabilmektedir. Glokoma bağlı meydana gelen görme siniri tahribatı çoğu durumda geri döndürülemez. Bu nedenle erken teşhisle görme siniri tahrip olmadan tedavi ile korunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.