Çipura balığının yavrularına verilen ad …

Lidaki,
Çipura balığının yavrularına verilen ad.

Çipura balığının küçüğü.
Çipura, (Çupra).
Alyanak,
Mendik,
Lidaki (Küçüğü)

Latince adı : Sparus Auratus
İng. Gillthead Seabream,
Alm. Dorade Royal,
Fr. Daurad,

Çipura balığı (Sparus aurata), Sparidae familyasına ait bir balıktır. Eskiden beri sevilerek
tüketilir. Genelde Akdeniz balığıdır. Akdeniz ve Ege denizinde yaygın, Marmara denizinde seyrek olarak rastlanan Çipura balığının boyları ort. 25–35 cm., ağırlıkları 0,5–3 kg. civarındadır.

Bu familyadan balıklarda olduğu gibi güçlü çenesiyle (bir midyeyi kıracak kadar) küçük kabukluları, balıkları ve diğer hayvanları kolayca yiyebilen etçil bir balıktır. Kabuklularla beslenirken etli kısımlarını yer, çenesi filtre gibi çalışır kabuklarını geri kusar. Yaz aylarında sığ sularda, kış aylarında ise derinlerde yaşar. Derin yerlerde taşlık kayalık diplerde yaşarlar. Sabahları kıyılara sokulur. Balık büyüyüp irileşince derin sulara çekilirler. Göçmen balığıdır. Yemlenmek için kıyıya, kumluk yerlere gelir.
Çipura balığı günümüzde Türkiye, Yunanistan, İsrail ve İspanya gibi ülkelerde çiftliklerde üretimi yapılabilmektedir. Üreme zamanı Ekim ve Aralık ayları arasında olup bu dönemde 100.000–150.000 yumurta dökerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.