“Boynuzlu Kavun”, da denilen ve yurdumuzda da yetiştirilen bir meyve …

Kiwano,
Kivano,
Boynuzlu Kavun,
Afrika Salatalığı,
Alanya kavunu.

Boynuzlu Kavun, da denilen ve yurdumuzda da yetiştirilen bir meyvedir. Ana vatanı Afrika olan kivano adlı asma türü bir bitkinin meyvesi olup sıcak iklimlerde yetişir.

Ülkemizde boynuzlu kavun ya da Alanya kavunu olarak bilinen bu meyve Kiwano(Kivano) ya da Afrika salatalığı olarak biliniyor. Ana vatanı Afrika olsa da Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika gibi dünyanın farklı yerlerinde de yetiştiriliyor. Belki hiç karşılaşmadınız ama bu meyve, ülkemizde Alanya ve çevresinde yetiştiriliyor. Alanya kavunu olarak anılıyor. Meyve olgunlaştıkça çevresindeki kabuk, kalınlaşıyor ve turunculaşıyor. Kalınlaşan kabukta boynuz gibi sivri çıkıntılar oluşuyor. Halk arasında bu çıkıntılar boynuza benzetildiğinden boynuzlu kavun olarak isimlendirilmiştir.

Meyve içeriğinde A ve C vitamini, protein, kalsiyum, demir ve besin lifi olduğu biliniyor. Tadı muz ve salatalık arası bir lezzettedir. Yenilen kısım jölemsi bir yapıda olup bolca çekirdeklidir.

Faydaları;
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Güçlü antioksidan özelliği vardır.
Toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
İdrar yolu enfeksiyonlarında etkilidir.
Kemikleri, tırnakları ve dişleri güçlendirir.
Erken yaşlanmayı geçiktirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.