Kamboçya’ nın para birimi …

Riel,
Kamboçya’nın para birimi.
Kamboçya,
Kamboçya Krallığı.
Khmer İmparatorluğu.
Yüzölçümü; 181,035 km²
Güneydoğu Asya’da bulunan ülke Kuzeybatıda Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ile komşudur.


Başkent: Phnom Penh
Telefon kodu: +855
Para birimi: Riel
Nüfus: 15,76 milyon (2016)
Resmi dili: Khmerce,
Resmi dini: Theravada Budizmi’dir,
Halkın %95’i Budist’tir.

Bu fakir ülke kral tarafından parlamenter monarşi ile yönetilir. Ana geçim kaynağı tekstil ve tarımdır. Tarım ürünleri içerisinde pirinç çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi önemli yer tutar. Turizm son yıllarda gelişme göstermektedir. En önemli turizm merkezi Angkor Tapınağıdır. Kamboçya 1863-1953 yılları arasında Fransız kolonisi, 1941-1945 yılları arasında Japon İmparatorluğunun işgali altında kaldı. Sonra Vietnam işgal etti.

Pol Pot liderliğindeki Kızıl Kmerler (Khmer Rouge), 1975-1979 tarihleri arasında ülkeyi kontrol etti. Bu dönemde gözlük ve saatler de dahil olmak üzere tüm teknolojik aletler yasaklandı. Pol Pot yönetiminde dünyanın en büyük katliamlarından biri yapıldı. 1975-1979 yılları arasında 3.3 milyon Kamboçya’lı öldürüldü. 1998 yılında Pol Pot’un ölümüyle Kızıl Khmerler dağıldı.

Kızıl Kmerler’in sorgulama ofisi olarak kullandığı, eskiden okul olan Security Prison 21, Kızıl Kemerlerin yaptığı işkenceleri anlatan bir müze haline dönüştürülmüş. Tuol Sleng Soykırım Müzesinde, Kamboçya’nın trajik ve tüyler ürpertici geçmişi sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.