Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde, neolitik çağa ait bir yerleşim merkezi…

Nevali Çori,
Nevali Çori,
Şanlıurfa ilinin Hilvan ilçesine bağlı Güluşağı mahallesinde, Kantara köyünün sınırları içerisinde Fırat nehrinin sağ tarafında ve onun bir kolu olan Katara Deresinin yanında yer almaktadır. Güneybatı Asya’nın Neolitik Çağ’ındaki dinsel yaşantıyı ortaya çıkaran Nevali Çori adıyla tanınan antik yerleşme yeridir.

Şanlıurfa Hilvan’da bulunan Nevali Çori, Atatürk Baraj Gölü’nün suları altında kalan arkeolojik yerlerden birisi olup, Almanya Heidelberg Üniversitesinden Prof. Dr. Harald Hauptmann’ın danışmanlığında 1980 yılında kazılmıştır. Neolitik Çağın başlangıcıyla ilgili verdiği bilgiler nedeniyle büyük ilgi uyandırmıştır. Neolitik Çağ toplumlarının 1950 yılına kadar Toros Dağlarının kuzeyine geçmediği düşünülmüş. Halbuki aksine Güneydoğu Anadolu’da neolitik çağa ait olan Çayönü, Hallan Çemi, Gusir Höyük, Nevali Çori, Göbeklitepe gibi yerleşmelerin bulunmuş.

Balıklı Göl:

(Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri )
Urfa şehir merkezinin güneybatısındadır. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Urfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerleridir. İbrahim Peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve
halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. Hz. İbrahim bir gül bahçesinin içerisine sağ olarak düşer. Hz. İbrahim’in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut’un kızı Zeliha da İbrahim’e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha’nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur. Her iki göldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.