C vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bir hastalık. ..

İskorbüt,

C vitamini (askorbik asit) eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır.
İskorbüt, C vitamini eksikliği yüzünden kolayca kanayan ve geriye çekilen diş etleri, zayıflık, dermansızlık, ciltte morluklar ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Bu hastalığa denizci hastalığı da denilmektedir. Hastalık, halk arasında diş eti çekilmesi olarak bilinmektedir. C vitaminin en önemli görevi vücudun hastalıklara karşı direncinin artmasını sağlamaktır. Bu vitaminin eksikliğinde kişide bağ dokusu, kıkırdak, kemik ve diş yapısında bozukluklar oluşur.

Tavsiye edilen günlük C vitamini miktarı, kadınlar için 75 miligram ve erkekler için 90 miligramdır. Kimi insanlar beslenme yoluyla çok fazla C vitamini alırken diğerleri çok az almaktadır. Vücut C vitamini fazlasını idrar yoluyla atar.

C vitamininin bol olduğu bitkiler;
Ananas, Biber, Bezelye, Brokoli, Çilek, Domates, Greyfurt, Ispanak, Kabak, Kavun, Kivi, Karnabahar, Kuşkonmaz, Limon, Maydanoz, Papaya, Patates, Portakal, Turunçgiller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.