Kulak kiri …

 

Serumen,
Kulak kiri,
Buşon, (Fr. bouchon).

Kulak kiri anlamında kullnılan Fransızca buşon kelimesi, şişeyi kapatmaya yarayan tapa anlamına gelir. Aslında dış kulağın kendisi tarafından üretilen ve dış kulak yolunda bulunan sarı renkli salgıya kulak kiri denir.

Bu salgı kulağı mikroplardan koruyan anti bakteriyel bir salgıdır. Kulak kiri, normal olarak kendiliğinden kulak dışına atılır, ancak atılamadığı zaman kulakta istenmeyen arızalar, agrılar olur.

Kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan kulak kiri (Serumen), normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu bir salgıdır.
Kulak kiri, kulak zarından dışarıya doğru yavaş bir hareket ile kendiliğinden dışarıya atılır. Kulaktaki kulak kiri, çiğneme ve çene hareketlerinin yardımıyla kulak zarından dışarıya doğru taşınarak atılır. Kulak yolunu tıkadığında pamuklu çubuklarla veya diğer nesnelerle temizlemeye çalışmak, kirleri daha derine iter. Hatta bazı durumlarda dış kulak yolunu zedeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.