Konserve zehirlenmesi …

Botulizm,
Botulismus,
Gıda Zehirlenmesi.
Konserve zehirlenmesi.
Botulismus zehirlenmesi,

Clostridium botulinium adlı bir bakteri türü nedeniyle ortaya çıkan zehirlenmedir. Bu bakteri çevrede uygun şartları bulduğu zaman, gıdaların içinde üreyerek çok güçlü bir zehir salgılar. Bozuk kon­servelerde bu bakterinin zehiri çokça bulunur. Bozuk konservenin yenme­sinden, 20 saat sonra zehirlen­me belirtileri başlar.

Toprakta, bazı hayvanların dışkılarında, meyvelerin ve bitkilerin kirli yüzeylerinde Klostridium botulinum bakterisi bulunur ve havasız ortamda yaşayabilir.

Nedir Bu Belirtiler:
Mideye inen zehir maddesi bağırsaklar tarafından emilerek kana karışır ve merkez sinir sistemini etkiler. Yutma güçlüğü, göz kapağını kontrol edememe ve ses kısıklığı ilk belirtileridir. Daha sonra çift görme, göz be­beğinde büyüme, yüz felci ortaya çı­kar ki ileri aşamada so­lunum kasları felce uğrar ve kalp du­rur. Konserveler mutlaka kontrol edilmelidir. Konservenin ka­pağı şişkin, kabarmış olmamalıdır. Son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin. Evde hazırlanan konserveler genelde cam kavanozlarda saklanır. Hava almış olduğu ve bozulduğu konservenin renk değişikliğinden anlaşılır. Kokusunu ve rengini be­ğenmediğiniz konserveleri kesinlikle yemeyiniz. Gıda zehirlenmesinde mut­laka hastaneye ve doktora gidiniz. Şakası yok sonu ölümdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.