Eskiden Polonya’ ya verilen ad …

Lehistan,
Polonya,
Eskiden Polonya’ ya verilen ad.

Lehistan Osmanlıların bugünkü Polonyaya verdiği isim. Lechia isimini Polonyalılar da kendileri için kullanıyorlar. Polonya için Leh sözcüğü halen kullanılmakta. Ticaretle uğraşan Litvanlar, M.Ö 3000 yıllarında gelerek Baltık kıyısına yerleştiler. M.S 1025 tarihinde Dük I. Boleslaw kral oldu . 1569 yılına kadar Lehistan olarak varlığını sürdürdü. 1569 yılından sonra ise Lehistan ve Litvanya ülkeleri resmen tek bayrak altında birleşerek Lehistan-Litvanya Birliği’ni kurmuşlardır.

II. Dünya Savaşından sonra ülkenin resmi ismi Polska oldu. Polonya Cumhuriyeti Doğu Avrupa’nın en geniş ve en kalabalık ülkesi olup batısında Almanya, güneyinde Çek Cumhuriyeti, doğusunda Rusya, kuzeyinde Baltık Denizi yer alır.

Odra ve Vistula ülkenin önemli nehirleridir. Güneybatıda Karkonsze Dağları ve güneyde Karpat Dağları yüzey şekilleri açısından önemli olup en yüksek noktası 2503 m yüksekliğindeki Rysy Tepesi olan Tatra Dağlarıdır.

Polonyalılar Islav ırkındandır. Polonya halkının büyük bir bölümü katoliktir. Hıristiyan aleminin bugünkü lideri olan Papa John Paul II, Polonyalıdır. Para birimi, Zloty olup, 1 zloty 100 Groszy eşittir.

Başkent, Varşova (Warsaw, Warszawa).
Önemli şehirkleri; Lodz, Krakow, Poznan, Gdansk, Katowice (Almanca: Kattowitz), Lublin, Wraclow.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.