Ejderha takımyıldızının en parlak yıldızı …

Eltanin,
(Gama) Eltanin

Ejderha takımyıldızının en parlak yıldızı.
Ejderha (Draco) takımyıldızı.
Farsça, ( ﺍﮊﺩﺭﻫﺎ ), büyük yılan anlamında Ejderha.
Eski dilde ejderha Tinin.
Arapça, ( ﺗﻨﻴﻦ ) tinnin kelimesi ejderha anlamındadır.

Eskiden Arapça ( ﺛﻌﺒﺎﻥ ),
Suban kelimesi büyük yılan, ejderha anlamındadır.

Kuzey gök kutbuna yakın bir takımyıldızdır. Grek mitolojine göre Ejderha, evrenin ilk tanrıları olan Titanlardan birisidir. Titanlar ile Olimpus tanrıları arasındaki savaşta, bilgelik tanrıçası Athena ejderhayı kuyruğundan yakalayıp göğe fırlatır.

Kuzey kutbuna yakın bir yere düşen ejderha orada donup kalır.Rivayet böyledir. Bundan sonra bu takım yıldızına Ejderha takımyıldızı denmektedir. Diğer bir ifade ile Draco’dur.

Gökyüzünde bulunan büyük ve küçük kepçe takımyıldızlarının arasında bulunur. Tüm yıl boyunca batmaz. Circumpolar (Batmayan yıldız) takımyıldızlardandır. Bu takımyıldızında bulunan yıldızlar şunlardır. Ejderha takımyıldızının başını dikdörtgen şeklinde yıldızlar oluşturur. En parlak olanı, Etamin yıldızıdır. Diğerleri ise Eltanin, Resül tinnindir. Diğer baş kısmında bulunan Rastaban ve kuyruk kısmında bulunan Thuban yıldızları parlak olmayan sönük yıldızlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.