Etiyopya’nın her yerinde tüketilen uyuşturucu ve yatıştırıcı nitelikli bir yerel bitki …

Çat,
Kat,
Gat,
Catha Edulis,
Bir çeşit çiçek, bitki.

Yemen ve Etiyopya’da yetişen, yaprakları uzun süre çiğnenince sarhoşluk veren bir ağaççık. Hem uyarıcı hem de sakinleştirici etkisi olan bir bitki, yaprak. Etiyopya’nın her yerinde tüketilen uyuşturucu ve yatıştırıcı nitelikli bir yerel bitki. Bu bitkinin acımtırak bir tadı olan yaprakları çiğnenerek tüketilir. Özellikle bitkinin üst yaprakları kıymetlidir. Her sabah erken saatlerde toplanarak o gün tüketiliyor.

Etiyopya kökenli bir bitki olup dönenceler arasındaki bölgede (yengeç dönencesi-23° 27′ kuzey enlemi ve oğlak dönencesi-23° 27′ güney enlemi) yetiştirilen çiçekli, bodur bir bitki olup, ağızda çiğnendiğinde verdiği uyarıcı yatıştırıcı bir etkisi vardır. En çok Etiyopya, Yemen ve doğu Afrika ile Arap yarımadasında yetiştirilir ve bazı ülkelerde ticareti yapılır. Ancak başka ülkelerde uyuşturucu olarak işlem görmektedir.

Etiyopya’da erkeklerin geneli kat çiğniyor. Üretimi de tüketimi de yasal olan bu bitkinin etkili olabilmesi için ağızda birkaç saat çiğnenmesi gerekmektedir. Bizde Güneydoğu Anadolu’da tüketilen Maraş otu, Akdeniz’de de Beş Ayak olarak adlandırılan otlar gibi sakinleştirici ve uyuştuırucudur. Dünya Sağlık örgütüne göre narkotik özellikleri olan, amfetamin gibi etki göstermektedir. Kullanan müslümanlar tarafından helal olarak görülen bu bitki dünyanın en harika nimeti olup her derde devadır. Bahse konu coğrafyada 1050 m. – 2070 m. yükseklikte, dağların eteklerinde yetişir. XIII. yüzyılda Etopya’da sufiler ve zenginler transa geçmeyi kolaylaştırdığı için kullanmışlar. Ancak XX.yüzyılda bir kitle hareketi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

http://www.bulmacabul.com/2011/01/yemen-ve-etiyopyada-yetisen-yapraklar.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.