Antil denizinde bir ada devlet …

Antiqua(Antiga), Angila, Aruba,
Belize, Barbados,
Cayman,
Dominika,
Grenada,
Martinique,
Saint Lucia,
Trinidad, Tobago,
Virgin(Bakire),

Antil Denizi, Karayip Denizi olarak da bilinir. Adalarda yaşayan Carib yerlilerinden dolayı Karayip diye bilinir. Antil Denizi, 2.754.000 km²’ lik alanı kapsar. Atlas Okyanusu’nın uzantısı olarak bilinir. Karayip Denizi dünyanın en geniş tuzlu su denizlerinden biridir. Panama kanalıyla ekonomik bir öneme sahip olan Antil denizinin en derin noktası 7.686 m. ile Küba ile Jamaika arasındaki Cayman çöküntüsünde yer alan Bartlett çukurudur. Karayip denizinde bulunan bu adalara Antil adaları ya da Batı Hint adaları denir.

Antil denizinde Küba, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Porto Riko’ya Büyük Antiller denir. Bunlardan Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’ ne Hispanyola(Hispaniola) denir.

Küçük Antiller olarak bilinen irili ufaklı bir çok ada vardır. Bu adalar;
Virgin (Bakire), Montserrat, Antigua, Barbados, Grenada, St. Lucia, St. Vincent, Trinidad, Tobago, Saint Thomas, Saint John, Kurasao, Bonaire, Aruba, Guadeloupe(Guadalup), Cayman, Martinique.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.