Resim yapmakta kullanılan kömür kalem …

Füzen,
Fransızca Fusain.

Resim çizerken kullanılan, taflan çubuklarından yapılan kalem, kömür kalem.
Kömür kalemle yapılmış resim.
Kömür maseralı,
Telli kömür.
Şimşire benzer bir çalı, (Euonymus).

Bu bitkinin çubuklarından yapılan ve resimde kullanılan kömür kalem. XIV.yüzyılda bir kömür ustası olan Augustus Lying, kömür ile çizimi geliştirdi ve uyguladı. 1875 yılında bu uygulama tüm dünyaya yayıldı.

Bir vakum içinde kömürleşmiş söğüt veya diğer bitki dallarından yapılan kömür kalem (Fusago). Resim yapımında çizim aracı olarak daha sofistike olarak çeşitli madenler ve tebeşir gibi ürünler de kullanılmıştır. Ama hiç biri keskin ve derin, ince ya da kalın çizgiler için kömür karakalem kullanımı ile rekabet edememiştir. Bugün ençok Söğüt, Taflan, Huş, Ladin, Ceviz, İncir, Erik, Mersin ya da Biberiye ve Şimşir ağaçlarından yapılan kalemler kullanılmaktadır. Kalite olarak homojenlik ve yoğunluk bakımından çubuklar çeşitli boyutlarda / çaplarda değerlendirilir.

Karakalem çalışmaları ile ünlü sanatçılardan bazıları;
Barocci, Carracci, Degas, Delacroix, Domenichino, Dürer, Goya, Leonardo da Vinci, Pontormo, Portre Pascal Xavier Coste 1859, Prud’hon, Redon, Reni, Seurat, Verrocchio,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.