Ardıç ağacının kozalağı …

Efin,
Ardıç ağacının kozalağı.
Ardıç tohumu.
Ardıç meyvesi.
Haşhaş tohumu.
Ardıç kozalağı.
Çürük ceviz.

Ardıç ağacı; (Juniperus).Servigiller (Cupressaceae) familyasından Juniperus cinsinden, iğne yapraklı, 8-10 m. boylanabilen, uzun ömürlü (600 yıl) bir ağaçtır.

Bu ağacın üremesi bir kuşa bağlıdır. Ardıç ağacının tohumları, efin (parlak siyah, kozalak şeklinde) yere düşer. Ardıç kuşu (Diğer isimleri; Karatavuk, Çil bakal, Cırık) tarafından yenirse sindirim esnasında tohumlar açılır. Açılan tohumlar kuşun dışkısı ile toprağa karışarak çimlenir. Bu şekilde ancak üreyebilen ardıç ağacı doğada güç şartlarda yetişir. Ayrıca ardıç ağacının tohumları yemeklerde koku ve tat vermek amacıyla kullanılır. Kozalağın içeriğinde uçucu yağ, reçine, sakkoroz, C vitamini vardır.

Bazı dinlerde eskiden beri kutsal bir ağaç olduğuna inanılmıştır. Bu nedenle bazı yörelerde bu ağacın dallarına bez, çaput bağlayarak dilek tutarlar. Hatta dalları bazı tekke ve zaviyelerde tütsü olarak kullanılırak güzel bir koku elde edilir. Ağacın odunundan güzel kalem olur. Dallarından elde edilen katran ise egzama ve uyuz hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Katran Ardıcı, Adi Ardıç, Bodur ardıç, Kokar Ardıç, Finike Ardıcı, Yüksek ardıç gibi türleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.