Dünyanın en büyük buz kütlesi ….

ross-kuzey-kutbunu-kesfetti
Ross,
Ross Buz Şelfi, 1997
İng.Ross Ice Shelf, Frn.La barrière de Ross
Antarctica kıtasındadır.

Antartika;
Afrika ve Okyanusya’nın güneyinde olan, Güney Kutbu’nu içeren ve içinde ülke bulunmayan tek kıtadır. Bu kıta 1840 yılında Charles Wilkes tarafından keşfedilmiştir. Afrika kıtasının yarısı kadar olan kıta, 14,4 milyon km²’lik yüzölçümüne sahip olup yazın ortalama hava sıcaklığı -20° C dir. Yunanca Antarktikos olarak verilen ismi Arktika’nın karşısı anlamındadır.

Burada 2000 m. kalınlığında buz kütleleri vardır. Bu buz kütleleri dünyadaki bütün buz kütlelerinin %92’sini oluşturarak 24 milyon km³’ lük bir hacme sahiptir. Kıtanın kıyılarından koparak yüzen en büyük buz kütlesi Ross Buz kütlesi olup 525.000 km²’ lik alanıyla dünyanın en büyüğüdür. Benzer bir buz kütlesi daha vardır ki bu Ekström Buz kütlesidir ki Ross’ a göre çok küçük bir büyüklüktedir. Deniz bilimlerinde ya da okyanusla ilgili olarak bu tür yüzen buz tabakası şeklindeki kütlelere buz şelfi denir.

Bu yüzen bu buz tabakası 1841 yılında İngiliz denizci James Clark Ross tarafından keşfedilmiş olup kaşifin adına istinaden Ross adı verilmiştir. Bu buz kütlesinin büyük bir kısmı Yeni Zelanda sınırları içerisinde olup imtiyaz hakları da Yeni Zelandaya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.