Ilgın ağacı …

ılgın ağacı
Ac,
Tarfa,
Ilgın ağacı, (Alm. Tamariske, Fr. Mirage ).
Tamarix tetrandra (Latince).
Tamarix Callical.
Katır Çiçeği
Tamariske.

Ilgıngillerden, Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaç (Tamarix).
Dere ve çay kıyılarında biten, sepet örmeye yarayan bir çeşit söğüt ağacı cinsi.
Vadilerde ve dağ eteklerindeki suluk, nemli topraklarda doğal olarak yetişen bir ağaçtır. Görünüş olarak çam ağacını andırır.

Ilgın Ağacı, pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Peyzaj bitkisi olup bahçelerde süs ağacı olarak yetiştirilir. Bütün sene yeşil kalır. Kuru iklim bölgelerinde yetişir. Ağacın bulunduğu çevrede kolaylıkla üreyebilmektedir. Ağacın köklenme özelliği, su tutma özelliği nedeniyle bir çok faydalı amaç için özellikle tercih edilir. Yer altı su seviyesi yüksek yerlerde bulunan suyu yüzeye çekmekte kullanılır. . Bu özelliği nedeniyle toprak erozyonuna karşı kullanılan bir süs bitkisidir. Ilgın Ağacının rüzgara dayanıklı oluşu, kurak ve tuzlu toraklarda kolay yetişmesi en önemli özelliliklerinden biridir.

Ağacın kabuk ve yaprakları sarılığa karşı tedavi amaçlı kullanılır. Frengi ve Cüzzam tedavisi için kökü kaynatılıp suyu içilir., frengide kuru ılgın ağacı kaynatılır, suyu içilir, Ağacın yaprakları ve dalları kaynatılıp buharı basura iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.