Zatürre hastalığı …

zaturre-tedavisi-300x285Punta,
Zatürree.
Zatürre,
Batar,(Halk dilinde).
Pnömoni, (Pneumonia).
Akciğer yangısı,
Zat-ür rie ,(Arapça).
Akciğer zarı iltihabı. (akciğer lobunun iltihaplanması).
Halk arasında Akciğer iltihabı,

Tıp dilinde pnömani olarak bilinir. Zatürre, sancı, ateş ve öksürükle beliren, tehlikeli bir akciğer hastalığı olup bakterilerin yol açtığı, yüksek ateş, öksürük ve koyu balgamla kendini belli eder. Genellikle kış mevsiminde daha çok görülür. Hastalık ölümcül sonuçlar doğurabilir. Akut, subakut, ve kronik pnömoniolmak üzere sınıflandırılabilir. Ayrıca viral, bakteriyel, mikotik, mikoplazmal, paraziter, lober, bronköpnomoni, irinli, fibrinli, interstisiyel, embolik, granülomatöz olarak bahsedilen zatürre çeşitleri vardır.

Akciğerlerin görevi olan solunum, oksijen alış veriş işlevi bozulur. Bu nedenle kanda oksijen seviyesi azalır. Zatürre teşhisi için akciğer röntgen filmidir. Zatürreye uygun tedavi şeklini belirlemek için neden olan mikrobun tayin edilmesi gerekir. Bu amaç için balgam ve kan tahlili yapılır. Bronoskopi (Bronşları endoskopik olarak incelenmesi) gerekebilir.

Zatürre hastalığına alkol ve sigara kullanan kişiler, yeni ameliyat olmuş kişiler, kronik bronşit, akciğer ve kalp hastalığı bulunanlar, kısaca bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar daha çok yakalanıyor.

Zatürreye neden olan bakteriler, mikroplar temas sonucu, solunumla beraber vücuda alınır. Burun ve ağız birleşiminde, üst solunum yollarında gruplar halinde yerleşip çoğalırlar. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu halde yaşadığı okullar, kantinler, sinema, tiyatro, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma ihtimalinin fazla olduğu yerlerdir. Hastalık soğuk algınlığı kadar bulaşıcı değildir. Salgın şeklinde ortaya çıkabilir. Bulaşması için en uygun ortam bir arada yaşayan ailedir. Özellikle küçük çocuklar arasında yaygındır.

Zatürre gecikmeden tanı konması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalarda tedaviye gecikmeden başlanılması gerekir. Yaşlı hastalarda erken teşhis tedaviyi olumlu olarak etkiler. Zatürre hastanın yaşına, hastalığın ağırlığına, başka bir hastalığının bulunup bulunmamasına göre evde ya da hastanede tedavi edilebilir. Evde bakım şartları uygun olmayan ve ilaçlarını düzenli kullanamayacak hastalar ile hastalığın şiddetine, neden olan mikroba göre hastanede tedavi edilmelidir.

Yüksek risk taşıyan hastalara bağışıklığı artırmak amacıyla, koruyuculuğu 7-10 yıl olan zatürre (Pnömokok) aşısı önerilir. Tekrarı beş yıl sonra bir kere daha yapılabilir ama daha fazla tekrarı önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.