DNA, virüs, kömür ve grafit hakkında yaptığı çalışmalarla ünlü İngiliz kadın biyofizikçi …

rosalind Rosalind Elsie Franklin (1920 – 1958, Londra).
DNA, virüs, grafit, kömür hakkında yaptığı çalışmalarla ünlü İngiliz kadın biyofizikçi.
İngiliz biyofizikçi ve X-ray kristallografçısı,
Kristallografçı minerallerin şekillerini ve iç yapılarını inceleyen.

1920 yılında Londra’da doğmuşve St Paul Kız Okuluna gitmiştir. İngiltere’de Cambridge fiziko kimya okudu ve 1941 yılında lisans derslerini tamamlayarak doktorasını bitirdi. Fransız kültürü ve Alplerde yürüyüş tutkusunu yenemedi. Bu nedenle bulunduğu Paris’te kömür ve diğer karbon yapısı hakkında incelemelerde bulundu.

II.Dünya Savaşı sona erdikten sonra, yeni bir teknoloji olan x-ışını kırınımlarını incelemek için 1951 yılında Londra’ya döndü. Londra’da Kral College biyofizik dalında DNA’ nın yapısını incelemeye başladı ve bu konuda ortaya attığı hipotezlerle DNA’nın yapısının James Watson ve Francis Crick tarafında keşfine katkıda bulunmuştur. Daha sonra tütün mozaik virüsü ve polio virüsler için yaptığı araştırmalarla dikkat çekmiştir. 1956 yılının yazında kanser olduğunu öğrendi. İki yıl mücadele etti. Ancak 16 Nisan 1958’de henüz 37 yaşındayken yumurtalık kanserine yenik düşerek yaşama gözlerini yumdu.

2004 yılında, Sağlık Bilimleri, Finch Üniversitesi Chicago Tıp Fakültesinin adını onun başarılarını onurlandırmak ve bilimsel tarihteki yerini anmak için Tıp ve Bilim Rosalind Franklin Üniversitesi olarak adını değiştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.