Yuvasından Çin mutfağının en seçkin yemeği yapılan deniz kırlangıcı …

salanganaSalangan,( Filipince), İng. Salangane.
Salangan-salanganesalangan-salangane
Collocalia.
Yuvasından Çin mutfağının en seçkin yemeği yapılan deniz kırlangıcı.

Hint ve Çin denizleri kıyılarında yaşayan, uzun kanatlı, dört köşe kısa kuyruklu, esmer küçük bir deniz kuşudur. Bu kuşlar büyük koloniler halinde mağaralarda yaşarlar.

Bu kırlangıçların Collocalia, Haydrochous, Aerodramus, Collocalia ve Schoutedenapus türleri vardır. Hint Denizi, Çin, Polinezya bölgesindeki geniş bir deniz alanında, deniz kıyılarında sürüler halinde yaşar.

Denizcilerle bir aile oluşturmuş Salangan kırlangıç kuşunun boyu 12 cm. olup karanlık mağaralarda küçük kabileler, koloniler halinde yaşarlar. Ova ve açık alanlarda uçan böceklerle beslenir.

Bu kırlangıçlar yankılanma sistemiyle mağaralardaki gizemli yuvalarını bulurlar. Yuvalarını yosun ve tükürüğüyle yapar. Doğu mutfaklarında yiyecek gereci olarak bu yuvadaki zor şartlarda toplanan bu yosunlar kullanılır. Mağaralardan (Gomantong Mağarası gibi) bu yuvalar çorba yapımı için özel bir ekip tarafından zor şekilde toplanır. Mutfakta özel bir lezzet olarak sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.