Hastaların üzerindeki bakterilerin tanınmasını sağlayan tüm dünyada kullanılan kabları icat eden bakteriyolog ..

Julius Richard Petri, (1852 – 1921)
Bakteriyolog,

Julius Richard Petri’nin icat ettiği Petri Kabı tüm dünya ülkeleri tarafından kullanılan insanların üzerindeki bakterileri tanınır hale getirmiştir.

1871-1875 yılları içinde Kaiser Wilhelm Akademisi’nde tıp okudu ve 1876 yılında Askeri Doktor olarak mezun oldu. O Berlin’de Charite Hastanesi’nde çalışmalarını sürdürdü. Julius Richard Petri Bert Koch gibi bir bilim adamının yanında asistan olarak çalışmaya başladı. Berlin’de, 1877 1879 yılları arasında Kraliyet Sağlık Ofisi (Kaiserliches Gesundheitsamt) ‘ne atanmış ve ünlü bakteriyolog Robert Koch’un asistanı olmuştur.

Koch laboratuvarında eşinin katkılarıyla kültür bakterileri üretmeye başladı. Petri sonra standart kültür çanak veya Petri plakalarını icat etti. Böylece önceden mümkün olmayan hastalıklara neden olan bakterileri tanımlamak için bu kabları icat etti. Petri kapları genellikle mikrobiyoloji çalışmalar için kullanıldı.


Çanak kısmen sıcak sıvı ihtiva eden agar ile doldurulur. Besin, kan, tuzlar, karbohidratlar, boyalar, göstergeler, amino asitler ve antibiyotikler içeren belirli maddelerin bir karışımıdır. Agar soğutularak katılaşır. Petri kapları bazen havadaki partiküllerin yerleşmesini kontaminasyon riskini azaltmak için ve kültürlü mikrop biriken ve rahatsız edici su yoğunlaşmasını önlemek için ters (üstte agar) inkübe edilir. Bilim adamları uzun geleneksel sert yüzeylerde fenotipleri ifade edemez.

Biyolojiye yaptığı katkılarla günümüzde büyük öneme sahip olan Julius Richard Petri 20 Aralık 1921 tarihinde hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.