ABD istihbarat servislerinin telefon ve internet kayıtlarını dinleyip basına sızdıran eski CIA Ajanı…

snowdenEdward Snowden,(1983- -.)
Eski CIA ajanı.

Amerikan vatandaşlarının, istihbarat servislerinin telefon konuşmalarını ve internet faaliyetlerini izleyip, basına sızdırdıktan sonra Hong Kong’a kaçmıştır.

ABD Ulusal İstihbarat Bürosu’nun (NSA) PRISM (Prizma) adlı bir program kapsamında internet kullanıcılarını ve telefonları izleyerek bu bilgileri ifşa eden kişidir. Aynı program kapsamında dört yıl çalıştıktan sonra 29 yaşında bu bilgileri elde ederek gizlilik içinde çalışmaları yürütülen bu büyük gözetleme makinası hakkında Amerikalılara açıklamıştır.

ABD yönetiminin mahremiyeti, internet özgürlüğünü ve temel hürriyetleri hiçe sayarak Prizma adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin (Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple) veri tabanlarına girerek tüm bilgileri toplamışlardır. Yani evinde eşin veya yakınlarınla yaptığın tüm konuşmaları birileri dinleyebiliyor, izleyebiliyor. ABD ve dünyada BBG programı bu olmalı. NSA – Prizma programının, internet üzerinden gönderilen tüm postalara, yapılan sohbetlere, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmelere, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerine, bulundukları yere ve diğer ayrıntılara ulaşım sağladığı iddia ediliyor.

ABD Başkanı Barack Obama programı savunarak Ulusal Güvenlik problemi olarak görmüş ve deşifre edilmesi büyük zarara yol açtığını savunmuştur. Halen Uzakdoğuda olan Edward Snowden Rusya’dan sığınma hakkı talebinde bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.