Birinci Dünya savaşında görev yapmış ve İstanbul’un işgalini duyuran Mareşal rütbeli Fransız General ..

Franche, Frankie.
D’esperey Franchet
(1856 – 1942).

Louis Félix Marie François Franchet d’Espèrey.
Fransız mareşali.
Azgın Frankie.

1919 yılındaİstanbul’da Galata rıhtımından Beyoğlu’na kadar Roma imparatorunu anımsatan ve zafer alayı eşliğinde atıyla yürüyerek işgali duyuran Fransız general.

Babası bir Fransız subay olarak Afrikada görev yaparken Cezayir’ in Mostaganem kentinde 25 Mayıs 1856′ da doğmuştur. 1876’da Saint-Cyr Fransız Askeri Akademisini bitirmiştir. Endonezya, Çin ve Fas’ta görev yapmış.

1914 yılında Birinci Dünya Savaşında görev yapmış ve 1916’da Doğu Orduları grubu, 1917’de Kuzey Orduları grubu komutanlıklarını yapmıştır. 1918’de ise Doğu müttefik Orduları Başkomutanı olarak İstanbul’a gelmiş.

General rütbesiyle Balkan Cephesi’ne atanmış. Burada yaptıklarından dolayı İngilizler tarafından Azgın Frankie lakabıyla tanıtılmıştır.

1921 yılında Mareşal olmuş. 1934’de Fransız Dili Akademisi başkanlığına seçilmiş. 1942 yılında Tarn’da öldü. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir caddeye adı verilmiştir.

İtilaf Devletleri Mondros Ateşkes Antlaşması’ ndan sonra antlaşma gereğince 13 Kasım 1918’de İstanbul’u fiilen işgal etmişler. 25 Kasım 1918 günü Karaköy Limanına yanaşan Fransız zırhlısı ile gelmiştir. Fransız General Franchet d’Esperey işgal komutanı olarak İstanbul’ a Galata rıhtımından Beyoğlu’na kadar zafer alayı eşliğinde beyaz bir at üzerinde iki zencinin çektiği dizginsiz bir ata binerek eski bir Roma İmparatorları gibi etrafını selamlayarak girmiştir.İşgal esnasında tüm işgal kuvvetleri gibi Türklere ve müslümanlara eziyet etmiştir. İşgale karşı direnen halkı acımasızca katletmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.