Pancar …

Çükündür, (Çukundur).

Pezik,

Pancar, Şalgam.

Pancar yaprağı.

Pazı, Kırmızı pancar.

Şalgam.

Ispanakgillerden, vitamince zengin bir bitki (Beta vulgaris).

Bu bitkinin şeker elde edilen kalın ve etli kökü.

Karalahana.

İnce, uzun yapraklı, yenilen bir çeşit ot, yemlik.

Ispanakgiller familyasından, kazık köklü, iki yıllık otsu bir bitkidir. Birinci yıl sadece rozet yaprakları vardır ve çiçek açamaz. İkinci yıl boyu 50-20 cm bulan uzun boylu bir bitki olur ve tepedeki çiçekleri salkım şeklinde topluca birarada ve yeşil renklidir. Köklerinin küçük bir bölümü dışarıdan görünür. Dışı sarımsı beyaz, içi beyaz renkte, silindir şeklinde başlar ve koni şeklini alır.

Bitkinin yaprakları yemeklerde; kök ve sapları turşuda, salata, çorba, dolma ve tatlılarda yer alır. Anayurdunun Anadolu ve Kafkasya olduğu düşünülür. Bugün ülkemizde 1.5 milyon tonu aşkın şeker, şeker pancarından üretilir.

Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renkte, kökleri genellikle küre şeklinde, şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısıdır.

Anavatanı Türkiye, Suriye, Flistin ve Mısır olduğu daha sonra buradan dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir. Şeker pancarının kökleri sonbaharda sökülerek çıkarıldıktan sonra temizlenir ve şeker fabrikalarına gönderilir. Evlerde de bu pancarın köze atma ya da fırına sürme şeklinde tatlısı yapılmaktadır. Yaprağı da yeni çıkmaya başlandığında yenmektedir. Kırmızı pancar köklerinin yemeği, salatası yapılır veya suyu çıkarılır.

Şeker pancarının bileşiminde Sakaroz, betain vardır. Bileşiminde kalsiyum, magnezyum, demir, iyot, fosfor, potasyum, sodyum gibi mineraller, B grubu, C, E, P vitaminleri, şeker, betayin, asit, yağ, protein, karbonhidrat, yağ bulunan pancar çok eskiden bu yana bir besin maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kırmızı pancar, Karaciğerin muntazam çalışmasını sağlar, idrar söktürür.

Kansızlığı giderir.

Şeker hastalığı ve vereme karşı korur.

Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.

Sinirleri yatıştırır.

Vücudu kuvvetlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.