Güney Amerika yerlilerinin toprak anaya verdikleri ad…

Pachamama,

Pachamama Andes yerli insanlar tarafından saygı duyulan bir tanrıça.

Pachamama genellikle Mother Earth-Toprak Ana, olarak tercüme edilir, Ama edebi çeviri “Anne dünya” olarak değiştirilmiştir. Aymara ve Quechua mama = anne / pasha = dünya veya arazi, Daha sonraları Kozmos ya da evren gibi modern bir anlamında kullanılmıştır. Pachamama ve Inti en hayırsever tanrılardır. Onlar da Tawantinsuyu (eski İnka İmparatorluğu) (Şili, günümüze Ekvador kadar uzanan ve Kuzey Arjantin bugünkü Peru merkezi olarak bilinen, And dağ bölgelerinde ibadet. imparatorluğun başkenti olan Cuzco).

Mama Pacha veya Pachamama İnka mitolojisinde, dikim ve hasat başkanlık bir bereket tanrıçası. O depreme neden olur. Kocası kaynağına bağlı olarak, ya Pacha Camac veya Inti oldu. Llamas ona kurban. İspanya, Roma Katolikliği, Meryem Ana figürü dönüşüm zorla tarafından fethi ile yerli halkın çoğu için Pachamama birleşik olduktan sonra.İspanya, Roma Katolikliği, Meryem Ana figürü dönüşüm zorla tarafından fethi ile yerli halkın çoğu için Pachamama birleşik olduktan sonra. Pachamama “iyi anne” olduğu için, insanlar genellikle geri kalanı içme önce, bazı bölgelerde zemin üzerinde chicha küçük bir miktar dökülüp, her toplantı veya kutlama önce onu onurlandırmak için tost. Bu tost Challa denir ve hemen hemen her gün yapılır.

Pachamama Martes de Challa (Challa Kullanıcı Salı) adı verilen özel bir ibadet gün insanların gıda, şekerleme atmak gömmek, ve tütsü yakmak. Bazı durumlarda, celebrants kobay ödün veya lama fetusların yanma gibi, iyi bir şans ya da tanrıça iyi niyet getirmek için eski ayinleri performans Aymara içinde yatiris olarak bilinen geleneksel rahipler, yardımcı (bu artık yaygın olmasına rağmen). Festivalde ayrıca Carnevale veya Mardi Gras olarak kutlanmaktadır büyük perhizin başlangıcı olan Salı günü çakışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.