Lesotho' nun başkenti…

Maseru,

Lesotho Krallığı, (Muso oa Lesotho) Güney Afrika’da bir ülkedir.

Başkent; Maseru.

Para birimi; Loti.

Resmi dil; Sesotho, İngilizce.

Önemli Şehirleri;

Quthing, Mohale’s Hoek, Mokhotlong, Thaba-Tseka, Makheka, Pitseng, Maputsoe, Kao, Nykosoba, Phomong, Semonkong, Butha-Buthe, Mphorosane, Mapoteng, Qacha’ s Nek, Malumeng, Mafeteng,

Güney Afrika topraklarıyla çevrelenmiş bağımsız bir cumhuriyettir. Ülkenin büyük bölümü yüksek plato diye adlandırılan yüksek düzlüklerdir. Birçok bölümü 1.200 metre yüksekliğindedir. Plato, kıyı bölümünden, doğudaki en yüksek tepeleri 3.300 metreyi aşan Draken(Drakensberg) Sıradağları’yla ayrılır. Güney Afrika’nın önemli ırmaklarından Oranj ve Tugela bu ülkeden doğar. Oranj Irmağı ülkenin ortasında doğudan batıya doğru uzanır. Ülkenin batı kesimi, kıtanın iç kesimimdeki yüksek platonun devamıdır.

Eski adı Basutoland’ dir; Lesotho’ nun kabaca anlamı, sotho dilini konuşanların ülkesi demektir. Lesoto, ilk olarak 1822 yılında ayrı bir yönetim olarak kuruldu, İngiltere tarafından 1843′ te tanındı. 1868′ de Basutoland adıyla İngiliz himaye bölgesi haline geldi. 4 Ekim 1966 tarihinde İngiltere’den bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlıktan sonra iktidar mücadeleleri ve iç savaşlar yaşayan ülke şu an meşruti bir monarşi ile yönetilmektedir.

Ülke ekonomisi, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yapılan su ve elektrik ihracatına, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca elmas, koyun ve keçi yünü de ihraç edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.