Nazi partisinin askeri polis örgütü…

SS,
(Schutz Staffel / Koruyucu Kademe)

SS önceleri Hitler’ in kişisel muhafızlığını yapmak üzere kurulan birliklerdir. İlk kurulduğunda, polis görevi yapan silahlı parti militanlarından oluşuyordu. Toplama kampları kurulup, Himmler tarafından bunların yönetiminden SS sorumlu tutulunca iki ana gruba ayrıldı.

Bunların ilki, Waffen-SS ya da “Silahlı SS” örgütüydü, bu örgüt artık askerî bir yapı almıştı. Ordudan geçmiş subaylar tarafından yönetiliyordu. 1942 yılından sonra askerlik yükümlüsü gençler de burada görev yapmaya başladığı için “parti muhafızı” vasfını kaybetti, normal birliklerden bir farkı kalmadı.

Bu örgüt bir çeşit polis görevi yaptı. SS’ lerin soykırım suçu işledikleri iddia edilen bölümü Allgemeine SS’dir.[kaynak belirtilmeli] Bunların subayları genelde ordu kökenli değildi.

Her iki bölüme de (önce Waffen-SS’e) yabancı personel alındı. Önce Alman asıllılardan veya Alman milletine akraba uluslardan SS Tümenleri oluşturulurken sonraları çeşitli uluslardan toplam 38 SS tümeni oluşturuldu.

SS Şefi Heinrich Himmler Nazi rejiminin Hıristiyanlığa olan nefretini şöyle ifade ediyordu: “Bu din (hristiyanlık) tarih içinde taşınmış olan en büyük veba mikrobudur. Ve ona öyle muamele etmek gerekir”. SS örgütüne katılmakta esas olan gönüllüktür. SS’ lere insanların acı çekişi karşısında soğukkanlı kalmaları ve başka ırka nefret etmeleri öğretilirdi.En önemli erdemleri Onurun Sadakatindir ilkesinden sapmaksızın Führer’e kesin boyun eğme ve bağlılıktı.

Adolf Hitler (d. 20 Nisan 1889, Braunau am Inn, Yukarı Avusturya – ö. 30 Nisan 1945, Berlin, Almanya), 1933 itibari ile Almanya’nın başbakanı ve 1934’den ölümüne kadar Almanya’nın Führer[1] iydi. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP)’nin kurucusu ve başkanıydı.

Walter Richard Rudolf Hess (d. 26 Nisan 1894, İskenderiye, Mısır – ö. 17 Ağustos 1987, Berlin, Batı Almanya), Nazi Almanyası’nın önde gelen isimlerindendi. Aralık 1933’den itibaren SS-Ehrenführer (SS onursal lideri) olarak Obergruppenführer formasını giyme hakkına sahipti. Adolf Hitler’in Nazi Partisi’ndeki vekiliydi.

Heinrich Himmler,
(1900 – 1945),

Nazi Almanyası’nda SS lideri. Heinrich Himmler, 7 Ekim 1900′ de Bavyeralı bir öğretmenin oğlu olarak Münih’ te doğdu. Ziraat eğitimi aldı. 1923′ teki Hitler Putsch’ da (Hitler’in Darbe girişimi) yer aldı. 1925′ te Nazilerin güvenlik teşkilatı SS’ e katıldı. 1929′ da ise SS’ in başına getirilmişti. 1933’te Nazilerin zaferiyle, Alman polisinin SS kontrolüne geçmesini sağladı. Daha sonraları sıkı bir güvenlik ağı oluşturarak Nazi karşıtı birçok grubu ve kişileri yok etti, Aryan ırkından olmayan azınlıkların imhasını yönetti. 1943 yılında Frick’in yerine İçişleri Bakanlığına getirildi. Ocak 1945′ de Hitler Himmler’i sırf kendine olan sadakatinden dolayı Sovyet taarruzunu durdurabilecegini düşünerek Vistül Ordular Grubu Komutanlığına getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.