Afrika' da yaşayan, rengarenk parlak tüylü bir kuş…

Turako,

Hartlaub Turako Kuşu,

Afrika’da muzculgiller (Musophagidae) familyasından Turako kuşu (Touroco coryhaix) nun genç olanlarının da kanatlarında pençeler mevcuttur ve bu da uçmaktadır. Bu kuşlar uygun tabakalarda fosil olarak bulunsaydı, evrimciler bunları da sürüngenlerle kuşlar arasında geçiş formları olarak adlandıracaklardı. Günümüzdeki kuşlar dişsiz olduğu gibi, eskiden yaşayıp nesilleri tükenmiş dişli kuşların varlığı da gayet tabiidir.

Nitekim günümüzde yaşayan kurbağaların bir kısmı dişli, bir kısmı ise dişsizdir. Dişsiz sürüngenler de mevcuttur. Arkeopteriks de nesli tükenmiş dişli bir kuştur.En son araştırmalar da, Arkeopteriks’in bir geçiş formu olmadığını ispatlamıştır. Nitekim 1972 yılında Yale Üniversitesi profesörlerinden John Ostron, Arkeopteriks’in yaşadığı Jura devrinden daha eski tabakalar arasında, zamanımızda yaşayan kuşlara benzer fosiller bulmuştur.Yayınladığı makalede de; ’Jura’dan daha yaşlı tabakalar arasında gerçek kuşların varlığının, Arkeopteriks’in bir geçiş formu olmadığını gösterdiğini’ ifade etmiştir.

Kenya ve Tanzanya’da bulunan turakolar, işgalcidir. Ortam müsait oldunda çiftler üremeye çalışır. Boyu kırk santi metredir ve ömrü ortalama on iki yıldır. Kuluçka yirmi gün sürer ve yirmi sekiz gün sonra tüylenmeye başlar.

Türleri;

Turaco, Ross’s, Turaco, Violet, Turaco Green, Turaco Hartlaub’s, Turaco Knysna, Turaco Livingstone’s, Turaco Purple-crested .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.