Yaprak tütünle yapılmış sigara …

Puro, (İtalyanca puro),

Yaprak sigarası.

Sıkıca sarılmış fermente edilmiş ve kurutulmuş tütüne verilen isimdir. Puronun ucu ateş ile yakılır. Puro ağıza alınarak duman kişinin ağzına çekilerek kullanılır. Puro tütünü Küba , Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Honduras, Kamerun, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti ve Nikaragua gibi ülkelerde oldukça yüksek miktarlarda üretilmektedir.

Küba’ da üretilen purolar dünya çapında emsalsiz olarak nitelendirilseler de birçok uzman Honduras ve Nikaragua purolarının Küba purolarına rakip olduğuna inanmaktadır.

Puro, güç, başarı, takdir ve ince zevkler üzerine kurulmuş bir tutku, heyecan ve statü simgesidir.

Puro yakılmasından saklanmasına, içilmesinden satın alınmasına kadar çok zengin bir kültüre sahip olup, her detayın farklı incelikleri ve özellikleri vardır.

Puro yakarken en önemli husus kükürtlü kibrit veya gazlı çakmak kullanılmamalıdır. Gazlı çakmak veya kibritle yakılan puro tütününün aroması gazın veya kibritin kokusuyla birleşip gerçek aromasını kaybedebilir. İçim zevkini azaltabilir. Dolayısıyla torch diye nitelendirilen ve yandığında gaz kokusu bırakmayan özel çakmak kullanılması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.