İspanya' da Endülüs araplarından kalma saraylara verilen ad …

Alkazar,

Kale ya da hisar anlamındadır.

Arapça: al kasr, İspanyolca, Alcázar,

14. ve 15. yüzyıllarda İspanya’da inşa edilmiş olan çeşitli müstahkem yapılar, saraylardır.

İspanyolların Magriplileri püskürtme mücadelesi sertleştikçe, alkazarlar hem korunma amacıyla, hem de birer güç simgesi olarak inşa edildi. Bunlar savunma kolaylığı sağlayan yüksek duvarları ve köşelerinde sağlam kuleleriyle genellikle dikdörtgen biçimli yapılardır.

Alkazarın içinde ibadet yerleri, salonlar, hastaneler, kimi zaman da bahçelerle çevrili büyük bir açık alan bulunur. Segovia’ daki alkazar 14. yüzyılda inşa edilmiş, Toledo’ daki ise 14. yüzyılda inşa edilmiş, daha sonra 16. yüzyılda onarılmıştır. Ama türünün en iyi örneği, 1364’te tamamlanan Sevilla’daki alkazardır. Yapımına 1360′ ta başlanan ve mücear sanatının başyapıtı sayılan Sevilla Alkazarının bir bölümü, Cordoba ve Medinet üz-Zehra’dan sağlanan gereçlerle, müslümanlarca yapıldı. Bu yapı XVI. yy.’da gördüğü onarımlara karşın, Granada’daki El Hamra Sarayı geleneğini sürdüren ve İslami özellikleri çok ağır basan bir alkazardır. Yapıya bağlı ünlü Altın Kale, katkısız bir Arap sanatı ürünüdür.

VIII. yy.’da yapılan Cordoba Alkazarı (yıkık), İber Yarımadası’nda siyasal yaşamın merkezi oldu ve büyük etki yarattı.

Kaynakça,

http://tr.wikipedia.org/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.