Cehennem Zebanisi …

Ateşi,
Zebella.
Zebani,

Cehennem’de vazife gören melek.
Cehennem bekçisi.

Cehenneme gidenlerle meşgul olan melek, cehennemlikleri cehenneme atmaya memur edilen melek, cehennem bekçisi. Çoğulu zebâniyyûn’dur. Cehennem bekçisi olan zebânîler, azap melekleri diye tavsif edilmiştir. Kuranı Kerim diliyle zebani, Cehennem koruyucusu‘ dur.

Ateş, insan cismine çok büyük acı ve ızdırap verdiği için ahirette kâfir ve münâfıkların cezası ateşle verilecektir. Böylelikle Cehennem, Allah’ın tutuşturulmuş ateşinin ismidir. Burada görev yapan memurlara Ateşi, zebani, bekçi denilmektedir.

Miraç’ ta cehennem bekçisi, Malik’ dir. Malik cehennemden iğne deliği deliği kadar bir yer açtı. Oradan iplik inceliğinden siyah bir duman çıktı. O duman bir saat çıksaydı; bütün yeri ve semaları o dumanın karanlığı sarardı. Güneşin, ayın ve diğer aydınlık veren şeylerin ziyası ve nuru görünmezdi; mahvolurdu. Ancak Malik, o deliği o anda eli ile sığadı; o duman yok oldu.

Cehennem birbirinin atında yedi tabakadır.
1. Cehennem, en yukarısıdır, oraya müminlerin en asileri girer.
2. Leza, Buraya Nasara girecektir,
3. Hutame, Buraya da Yahudiler girerler,
4. Sair, Buraya da Sabiler girerler.
5. Sakar, Buraya da mecusiler girerler.
6. Cahim, Buraya da müşrikler girerler.
7. Haviye, Buraya da münafıklar girerceklerdir.
Bir de Allahlık davası güdenler girerler. Firavun, Nemrut gibi.

Ben, aşağı tabakada olanların azaplarının şiddetinden bakmaya takat getiremedim. Ancak üst tabakada olanlara baktım. Buraya ümmetimin asileri girerler. Buraya bakınca gördüm ki:
Orada ateşten yetmiş derya var. Her deryanın kenarında ateşten birer şehir var. Her şehirde ateşten yetmiş bin ev var. Her evin içinde ateşten yetmiş bin sandık var. O sandıkların içinde de, erkekler ve kadınlar var. Oraya hapsolmuşlar. Yanlarında yılanlar ve akrepler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.