Bering Denizi' ni Büyük Okyanus' tan ayıran küçük adalar dizisi …

Aleut adaları,

(Aleutian ıslands).

Kuzey Amerika’nın Alaska kıyıları ile Rusya’ nın Sibirya bölgesi arasında uzanan bir denizdir. Kuzeyde Bering Boğazı ile Kuzey Buz Denizi’ ne bağlanan Bering Denizi’ ni, Büyük Okyanus’ tan Aleut Adaları ayırır. Bering Denizi’ ndeki başlıca adalar, kuzey ve doğuda St. Lawrence, Nuni-vak ve Pribilof Adaları ile batıdaki Komandor Adaları’dır. Amerika’nın kuzeybatısında, Alaska Yarımadası’ndan güneybatıya doğru uzanan ve güneyde Bering Denizi’ni sınırlayan uzun adalar dizisi. 150 volkanik ada ve adacıktan oluşur. Oldukça ılık fakat çok nemli ve sisli bir iklimi vardır.

Bugün Aleut Adaları’nda birçok önemli Amerikan hava üssü bulunmaktadır. Alaska’yla birlikte 1867’de ABD’ye satılan adalarda, en eski yerleşim merkezi Unalaska 1760’a doğru kurulmuştur.

Yanardağ kökenli adalar olan Aleut Adaları’nın en yüksek noktası Unimak adasında Shishaldin Dağı’ dır (2856 m).

Hiç ağaç gelişmeyen ve bitki örtüsü sazlar, otlar ve bodur bitkilerden oluşan adalarda, Bering Denizi’nden gelen soğuk hava ile akıntılar, Büyük Okyanus’un yumuşak etkileriyle karşılaşır, yıl boyunca sis, yağmur, şiddetli rüzgarlara ve aşağı yukarı değişmeyen bir sıcaklığa (3 °C) yol açarlar.

Bering Denizi çevresinde Aleutlar, Eskimolar, Koryaklar ve Çukçiler yaşar. Eskimolar, Alaska kıyılarında ve denizin ortalarındaki adalarda, Eskimolar’ a benzeyen Aleutlar, Aleut Adaları’ nda yaşarlar. Çukçi ve Koryaklar, Asya’nın Kamçatka Yarımadası’ nda yaşayan Sibiryalılar’ dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.